Poradnik na gęsty i bujny żywopłot – krok po kroku !

Posiadanie pięknego podwórka jest dzisiaj dla nas ogrodników bardzo ważne. Żywopłoty często odgrywają w nich główną rolę – w sposób wizualny oraz praktyczny. Z użyciem sekatora ręcznego lub elektrycznego można stworzyć ciekawe kształty, które będą cieszyć oko, lub przystrzyc rośliny tak, by chroniły naszą działkę przed wścibskim wzrokiem przechodniów.

 

1.Kiedy przycinamy tuje?

Istnieją ściśle określone ramy czasowe, kiedy należy obciąć tuje. Przycinanie tui należy wykonywać wiosną lub latem – jednak nigdy nie później niż w sierpniu. Jesień i zima to okres, w którym przycinanie drzewek mogłoby się skończyć obumarciem całej rośliny. Przyczyną takiego problemu jest fakt, że tuja potrzebuje ciepła i braku opadów, by móc bez problemu zabliźnić rany powstałe przy jej przycinaniu.

Przycinanie tui można wykonać 3 razy w roku. Pierwsze na przełomie marca/kwietnia (Zależy od pogody i temperatury) drugie w czerwcu, a trzecie w lipcu lub sierpniu. Warto pamiętać, że nie przycinamy tui, które mają mniej niż rok – ich wysokość musi przekraczać 1,5 m.

Przycinanie tuji to istotny proces pielęgnacyjny, który może poprawić ich wygląd i zdrowie. Oto kilka ogólnych wskazówek dotyczących przycinania tuji:

  1. Pora roku: Najlepszy czas na przycinanie tuji to wiosna lub wczesne lato, gdy rośliny są aktywnie rosnące. Unikaj przycinania tuji podczas mroźnych miesięcy, gdy mogą być bardziej podatne na uszkodzenia.
  2. Narzędzia: Używaj ostrych, czystych nożyc ogrodowych lub nożyc do żywopłotów, aby zapewnić czyste cięcia i uniknąć rozdarcia gałązek.
  3. Cel przycinania: Przycinanie może służyć różnym celom, takim jak kształtowanie rośliny, usunięcie martwych lub chorych gałęzi, kontrola wzrostu i utrzymanie odpowiedniej wielkości.
  4. Zachowanie naturalnego kształtu: Staraj się zachować naturalny kształt tuji, unikając zbyt gwałtownego przycinania. Odpowiednie przycinanie powinno być równomierne i zachować harmonię rośliny.
  5. Ograniczona ilość przycinania: Nie przycinaj zbyt dużo z jednego razu, ponieważ może to spowodować stres dla rośliny i prowadzić do słabego wzrostu lub zniekształcenia.
  6. Zwalczanie szkodników i chorób: Podczas przycinania usuń wszystkie chore lub uszkodzone części rośliny, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się chorób i zapewnić lepsze warunki dla wzrostu.
  7. Ochrona przed przesuszeniem: Po przycięciu tuji zadbać o odpowiednie nawodnienie rośliny i zapewnienie jej wystarczającej ilości światła słonecznego, aby pomóc w szybkim powrocie do zdrowego wzrostu.

 

2.Czy przycinanie tui jest konieczne do zagęszczenia żywopłotu?

Oczywiście, że przycinanie tui jest konieczne! Dzięki przycinaniu roślin stymulujemy je do rozkrzewiania się i szybszego wzrostu. Z racji ekspresowego i szerszego wzrastania możemy łatwo osiągnąć pożądany kształt oraz wysokość krzewu. Dodatkowo przy okazji tego zabiegu obcinamy nieestetyczne gałązki i odmładzamy roślinę.

W Polsce najpopularniejszą tują do ogrodu to tuja szmaragd. Zyskuje ona przewagę nad innymi tujami, ponieważ jej kształt oraz tempo wzrostu znacznie bardziej nadają się do tworzenia prostego , gęstego żywopłotu. Kształty tui szmaragd można przyrównać do stożka – dlatego o łatwo uzyskać z tej odmiany równy, szeroki i gęsty żywopłot. Cięcie nie jest trudne i łatwo zachować u niej walory estetyczne.

 

3. Jak perfekcyjnie przyciąć tuje ?

A oto prosty sposób !

Częstym problemem po posadzeniu tui jest fakt, że rosną one w górę – lecz wszerz się nie rozkrzewiają. Co należy zrobić, aby rozwiązać ten problem? Jak przycinać tuje, żeby były gęste? Jest na to rozwiązanie! Poniżej opisujemy krok po kroku, co należy zrobić, by nasze tuje stały się perfekcyjne.

Krok pierwszy: obcinamy czubek na samej górze

Obcięcie czubka tui należy wykonać, ucinając roślinie 10–15 cm wysokości od góry. Do wykonania podcięcia należy użyć specjalnych, zdezynfekowanych i ostrych nożyc lub sekatora. Dzięki temu zabiegowi roślina straci swój główny “stożek wzrostu” i zacznie wypuszczać znacznie więcej odnóg poniżej szczytu. Nowe pędy zaczną walkę o zostanie tym jedynym, głównym pędem, który jak w przypadku większości roślin wyciąga ją do góry, ku słońcu.

Ten zabieg mógłby być jedynym, na który postawimy, a zaledwie po roku zobaczymy znakomity przyrost!

Można jednak iść o krok dalej…

Przycięcie pędów tuż obok szczytu tui

Aby jeszcze bardziej pobudzić tuję do wzrostu, można ją przystrzyc. Wystarczy tymi samymi nożycami lub sekatorem poprzycinać gałązki znajdujące się przy samym szczycie rośliny – dosłownie wystarczy delikatnie, raz po raz “podszczypywać” gałązki. Nie powinniśmy ucinać ich zbyt wiele – jedynie maksymalnie 1–2 cm z każdego pędu.

Niemalże zawsze okazuje się, że nasza tuja ma jeszcze jeden szczyt (a nawet wiele pomniejszych szczytów!) – może on się znajdować nawet w połowie wysokości rośliny. Poznasz go po tym, że wygląda dokładnie tak jak sama góra rośliny, ale odrasta z o wiele niższej wysokości. Podczas przycinania tui – warto ściąć go w ten sam sposób, co główny pęd. Spowoduje to, że tuja rozkrzewi się znacznie niżej i już po roku będziemy mieć gęste drzewko.

4. Błędy , których musisz unikać !

Każde cięcie, które wykonasz w tym roku, zaowocuje znaczną objętością i wysokością tui już za rok! Cięcie połączone z cierpliwością zagwarantuje Ci osiągnięcie pożądanego efektu. Zapewni ono również świeżość Twojej roślinie – ucinając starsze, suche pędy, nie tylko poprawiamy iglaka wizualnie, a przede wszystkim robimy miejsce na nowe, świeże odrosty.

Innym, bardziej problematycznym powodem, dla którego nie masz pięknego, gęstego żywopłotu, jest samo sadzenie tui. Nie można ich posadzić ani zbyt blisko, ani zbyt daleko od siebie. Optymalny odstęp jednego drzewka od drugiego wynosi około 50 cm. Dzięki temu masz pewność, że każda z roślin ma wystarczająco miejsca, by zdrowo rosnąć.

Jeszcze innym problemem może być odcięcie zbyt dużej części szczytu iglaka – będzie on wtedy potrzebować znacznie więcej czasu na regenerację. Osiągnięcie wystarczająco wysokiego wzrostu przez zbyt nisko uciętą tuję zajmie nawet o rok dłużej!

Pamiętaj, że te wskazówki są ogólne i mogą się różnić w zależności od rodzaju tuji oraz lokalnych warunków klimatycznych i glebowych. Zawsze warto również skonsultować się z ekspertem ogrodniczym, jeśli masz jakieś wątpliwości dotyczące przycinania konkretnych roślin…

Zadzwoń do nas ! 

Porada eksperta